A klíma csöveinek szigetelése
A régebbi telepítésű klímák csöveiről, nagyon sok helyen eltűnik a szigetelés. Ez annak köszönhető, hogy az UV sugárzás öregíti és elporlasztja a szigetelésre használt habosított és szivacsos műanyagokat, más szóval leeszi a nap. Ezt a hiányosságot a klíma karbantartásánál lehet pótolni, sőt a szigetelő anyagok tartósítására is van megoldás.

A hiányzó szigetelés hő veszteséget okoz, ezért ha minimálisan is, de növeli a légkondi fogyasztását és bizonyos esetekben beázást is okozhat.
A sérült szigetelés alá befolyhat a csapadék víz, vagy hűtés közben, a hideg csöveken kicsapódó pára.
Tipikusan tetőre szerelt klímák esetében, ahol a kültéri egység magasabban van, mint a beltéri egység,
a kalorikus csövek bevezetik az ilyen vizeket a beltéri egységbe és eláztatják a klíma alatti falat és a padlót.

Madarak okozta szigetelés károk:
Főleg lapos tetőkre telepített klímák csöveinél fordul elő, hogy a madarak lecsipkedik a csövek szigetelését. A pontos okát nem ismerjük, de feltételezhetően, vagy azért mert csillog, vagy azért, mert mikor rászállnak, hasonló hangon kopog a lábuk alatt, mint a korhadt fa és ezért rovarokat keresnek benne.
A szigetelésének rétegei és fajtái:
- Hőszigetelés: Rugalmas zárt cellás habosított műanyag.
- UV álló hőszigetelés: uv álló műanyaggal, vagy alufóliával bevont hőszigetelés. Az utóbbi években egyre inkább ezek terjedtek el.
- UV szigetelés: vékony, öntapadós alumínium szalag
- Mechanikai védelem: kábelcsatorna, bordázott, flexibilis műanyag, vagy merev alumínium lemez csőhéj.
A légkondi csöveinek szigetelését megvédhetjük a napsugaraktól direkt erre a célra forgalmazott öntapadós alumínium szalaggal, de lehet eleve UV álló szigeteléssel ellátott csöveket is kapni. Az UV sugárzástól megvédett csövek anyaga nem öregszik, így megtartja rugalmasságát és szigetelő képességét.

A klíma csöveinek szigetelése a gyakorlatban:
Régebben, a fűteni nem tudó klímáknál előfordult, hogy a két rézcsövet egy szigetelésbe húzták. Ez az eljárás, fűtési üzemben nagy teljesítmény csökkenést okoz, ezért a csöveket mindig külön-külön hő szigeteljük.
Tapasztalat szerint a műanyag felületű UV álló hőszigetelések csak egy-két évig tartják magukat, ezért ezekre is érdemes alumínium szalagot rakni, amit már nem egyesével csinálunk, hanem az egész csőkötegre rakjuk.
Fűtési üzemnél nagyobb a hőmérséklet különbség a klíma csövei és a kinti levegő között, mint hűtésnél, ezért a fűtésre használt klímák csöveit duplán szokták szigetelni. A csövekre külön-külön rárakott, általában 9 mm-es szigetelés köré érdemes rakni még egy, nagyobb átmérőjű, vastagabb réteget, amivel egybe lehet szigetelni a cső párt.
A klíma csöveinek hővesztesége
Átlagos, 9 mm-es szigeteléssel számolva, hűtésben nagyjából 10 Watt, míg fűtésben 25 Watt a hővesztesége egy méter 6mm-es és 10mm-es csőpárnak.
Ezek a számok éves viszonylatban sem jelentősek.
Egy átlagos, csak hűtésre használt klíma 1m csövének, szigetelés hiányából adódó éves vesztesége nem éri el a klímaszerelő kiszállási díját,
ezért ráér a következő klímatisztítás alkalmával megkérni a klímaszerelőt, a szigetelés pótlására.
