klímatisztítás

Sipos Ákos klímatisztítás specialista

Vissza tudom adni Önnek azt az érzést, amikor felszerelték az új klímáját.

Mitől más ez a klímatisztítási módszer?

2024-ben már nem az a különbség a klímatisztítás szolgáltatások között, hogy valaki csak befújkálja-e a klímát fertőtlenítőszerrel, vagy pedig kimossa a hőcserélőt, hanem az, hogy mivel és hogyan mossa ki, pontosabban mi marad a klímában?
Laikusok számára is észrevehető különbség, hogy az akkumulátoros, alacsony nyomású mosók helyett, magasnyomású mosót használok, mert a klímák szerkezetének fejlődési iránya egyre inkább megköveteli a nagyobb tisztító erőt.

A megfelelő végeredmény eléréséhez nem mérlegelem, hogy mennyire koszos a klíma, mert nem az a lényeg, hogy mennyi kosz jön ki a klímából a tisztítás során, hanem az, ami benne marad, ezért minden esetben ugyan azt a műveletsort végzem el.

Mikor érdemes kitisztíttatni a légkondit?

Az ideális karbantartási időszak a hűtési szezon vége után van. Rossz szokásnak tartom egész télen a légkondiban tárolni a penészt. Egyrészt mert lestrapálja a tulajdonos immunrendszerét, másrészt mert nyáron sokkal hosszabb várólistákkal dolgoznak a klímaszerelők.

klímatisztítás irodában
A nyár közeledtével nő a várakozási idő

Kikapcsolt állapotban nem koszolódik a klíma.

A klímák beltéri egysége annyira zárt, hogy kikapcsolt állapotban semmilyen légáramlás sincs benne, így sem por, sem egyéb szennyeződés nem tud belejutni, viszont a benne maradt nedvesség is csak rendkívül lassan tud kiszáradni, ami kedvez a penészedésnek.
Ha szeptemberben használta utoljára a klímát akkor nagy valószínűséggel novemberben még lesz benne élet. A ventilátoron megtelepedett penész, kikapcsolás után még hetekig képes növekedni, a kondenztálcában kialakult biofilm pedig hónapokig életben tartja a benne élő baktériumokat.

Házilagos klímatisztítás helyett a megelőzést ajánlom

Nyilván a fenti videón látható műveletsort nem ajánlom senkinek sem, hogy a több százezer forintos klímán kipróbálja, de azért van amit házilag is meg lehet tenni és ez első sorban a megelőzés.

A szűrők kimosása

A beltéri egység fedelének felnyitásával hozzáférhetővé válnak a klíma kompakt szűrői. A szűrőket, a használat intenzitásától és a levegő minőségétől függően, évente többször is érdemes kivenni és lezuhanyozni. A szűrők tisztításához nem kell klímaszerelőt hívni, a ki és beszerelésük egyszerű, ön is könnyen elvégezheti.

Kiszárítás

Mint fentebb írtam, kikapcsolt állapotban rendkívül nehezen szárad ki a klímából a működés közben kicsapódott kondenzvíz. A nedves környezet kedvez a penész szaporodásának és az enyhén szennyezett klímák is sokkal könnyebben bepenészednek, ha hosszabb időn keresztül nyirkosan állnak.

Egyre több légkondicionálót látnak el automatikus leszárító funkcióval, ami a távirányítón "self cleen" vagy az "x-fan" gombokkal, esetleg egy gomb kombinációval kapcsolható be. A leszárítás funkció használatánál, a kikapcsoláskor csak a kompresszor áll le, a beltéri egység ventilátora viszont néhány percig tovább pörög, kiszárítva a ventilátort. A kondenztálcában és a hőcserélő lamellái között megmaradt, akár 1dl nedvesség kiszárításához jóval több időre van szükség, ezért javasom, hogy hosszabb üzemszünetek előtt kapcsolja át a klímát ventilátor üzemmódra és járassa egy órát.

A száraz felületeken nem szaporodnak a gombák és a baktériumok, így lelassul a klíma elszennyeződése és ritkábban van szükség a tisztításra.

A klímába vegyszereket fújkálni felesleges, a ráfújt vegyszertől csak a mosogatószer reklámokban tisztulnak meg a dolgok, a valóságban, csak vegyszeresek lesznek.

A klíma kültéri egységének mosása

Azok a klímák, amik tető alatt vannak és nem éri az eső, nem tudnak tisztulni. A kondenzátor lemezein felgyülemlő por, korom és nyárfa termés lefojtja a gép teljesítményét és rontja a hatásfokát.

A klímák kültéri egységének tisztítását vegyszerrel és magas nyomású vízsugárral lehet elvégezni. A sűrített levegő nem képes eltávolítani a megtapadt szennyeződéseket, olyan mintha valaki egy sáros padlót, felmosás helyett, porszívóval akarna tisztítani. Nem fog sikerülni.

klíma mosás
Klíma kültéri egység mosása slaggal

A fűtésre optimalizált klímák lényegesen vaskosabb hőcserélővel vannak felszerelve, ezért ezeknek a készülékekhez már nem elegendő a lamellák slagozása. Az alacsony víznyomás csak a lamellák közé tuszkolja a nyárfatermést, kívülről tisztának tűnik, de a levegő keringését gátolja.

A dízel autókból származó korom és a szálló por, úgy ráégnek a kondenzátor lamelláira, hogy vegyszer nélkül néha még a magas nyomású mosó sem képes maradéktalanul eltávolítani.

A fenti videón egy több mint 10 éves, belvárosban használt klímát tisztítok. Ilyen erősen szennyezett klíma tisztításához már nem elegendő a hálózati víznyomás és az akkumulátoros mosók.

klímatisztítás előtte utána
A kültéri egység külső tisztítása.
a klíma belsejének tisztítás
Kültéri egység belső kitakarítása.